ذهن موفق پارسیان

شخصیت شناسی و روابط عاطفی

سبد خرید 0

شخصیت شناسی هرمس

GreekGods-Hermes شخصیت هرمس کارل یونگ , کهن الگوی هرمس , تیپ شخصیتی هرمس , انواع آرکتایپ مردان ,

تیپ شخصیتی هرمس
Hermes ArcheTypes

هرمس خدای یونان مرد خوش‌سخنی است
که می‌تواند با جملات جذابش همه را تحت تاثیر قراردهد.

 

 

نماد اسطوره ای کهن الگوی هرمس: خدای سفر، پیام آور و سخنور

 

هرمس خدای یونان مرد خوش‌سخنی است که می‌تواند با جملات جذابش همه را تحت تاثیر قراردهد.
البته هرمس گاهی از این توانمندی در جهت حقه‌بازی هم استفاده می‌کند.

معنی هرمس به یونانی: Ἑρμῆς می شود که در اساطیر یونانی، پیام‌رسان المپ نشینان و فرزند پادشاه ایزدان زئوس است.
مجسمه هرمس متعلق به سده دوم پیش از میلاد در ازمیر ترکیه کشف شده و اکنون در موزه باستان شناسی دانشگاه سیدنی قرار دارد.

ویژگی‌های مردان هرمس

 

این مردان استاد روابط اجتماعی و سخنوری هستند. به راحتی با همه افراد ارتباط برقرار می کنند. معمولا انسان‌هایی با ذهنی سریع و پویا هستند که در زمینه ها و محیط‌های مختلف و شاید متضاد، رفت و آمد دارند.
مرد هرمسی ذهنی سریع دارد. او به سرعت ایده های مهم در موقعیت های مختلف را درک می کند و بدون از دست دادن زمان براساس این درک شهودی عمل می کند. همیشه در حرکت است. ثابت نگه داشتن او به همان اندازه سخت است که بخواهی جیوه را در دستهایت نگه داری.

از آن‌جایی که ذهن مثبت دارند و در لحظه زندگی می‌کنند، مردان هرمسی بسیار خوش شانس هستند و اتفاقات در اطراف ایشان همواره به صورت هماهنگ و مرتبط و در همزمانی کامل اتفاق می افتد. بسیار باهوشند و سایرین هم در بسیاری از موارد و مواقع از هوش سرشار و ذهن تازه آنها متعجب می شوند. توانایی این را دارند که در هر زمان که فضای اطراف و جو و محیط، محکم و سرد و غیرقابل تحمل گردد، به راحتی و با شوخی و خنده، آن را راحت و گرم نموده و جو را بشکنند. دهان گرم و سخنان دلچسب و دلنشین و زبانی گویا و فعال دارند و شیرینی گفتارشان همه جا زبانزد دیگران و دوستانشان می باشد.

پیام رسان های خوبی هستند و دیگران پیغام‌هایشان را توسط ایشان منتقل می کنند، چون می توانند بدون در نظر گرفتن عواطف و احساساتشان صرفاً ناقل پیام باشند.

در میان انواع آرکتایپ ها و انواع کهن الگو های مردان، هرمس ها توانایی این را دارند که به راحتی نقش و نقاب هر یک از اطرافیان را تقلید کرده و کارهای آنها را کاملاً مشابه با آنان انجام دهند و دقتشان به جزئیات ظاهری مربوطه برای همگان بسیار تعجب برانگیز است. حتی می توانند در طول شبانه روز در نقشهای متفاوت و بعضاً کاملاً بی ربط و حتی متضاد ظاهر گردیده و در هر کدام بهترین خودشان را زندگی کنند. هیچ یک از نقشها اثری بر نقش دیگر زندگیشان نداشته و در وجودشان کاملاً از هم جدا و مجزا هستند.

بطور مثال مرد هرمسی اگر در جمع یک عده آدم لات باشد، طوری رفتار می کند که انگار همین الان از زندان بیرون آمده است و همان لحظه اگر او را دریک کنفرانس پزشکی قرار دهند، طوری راجع به علم پزشکی صحبت می کند که انگار تمام عمر خود را صرف تحقیقات علمی و پزشکی کرده است، حال آن‌که نه آن است و نه این. هیچ‌وقت به هیچ چیز در زندگی گیر نمی کنند، که این می تواند یک رابطه، مواد مخدر، نوشیدنی های سکرآور، پول، وسیله، لوازم و شخص و یا هر چیز دیگری باشد.

کودکی شادی دارند و همیشه ناجی کودک درون خود هستند. هیچگاه کودک درونشان آزرده و سرخورده نمی شود و در سخت ترین و تحت فشارترین شرایط زندگیشان به راحتی می توانند به هر چیزی لبخند بزنند و یا جنبه لذتبخش و خنده دار آن مطلب را در نظر گرفته و کودک درونشان را شفا دهند. در رابطه با دیگران هم به خوبی می توانند این کار را انجام دهند، یعنی در بحرانهای زندگی افراد، می توانند با نجات کودک درون آنها، حالشان را خوب کرده و لبخند بر لبشان بیاورند.

با ورود آن‌ها به هر جمعی، گویی که آن جمع همان لحظه و به محض ورود ایشان تشکیل شده و با تازه نمودن جو و محیط و فضا به آن جمع موجودیت مجدد و تازه ای می بخشند. در هر جا که باشند دیگران را به دور خود جمع می کنند و یا حتی در بعضی مواقع به طور ناخودآگاه این دیگران هستند که به دور آنها جمع می شوند. دوستان بسیار زیادی داشته و تقریباً از هر صنفی و رسته ای و دسته ای از مردم و هر کجا که فکرش را بکنید، دوستی در آستین دارند.

 

در حضور بزرگان و اشخاص مهم و متشخص به راحتی می توانند سر صحبت را با آن‌ها باز کرده و ادامه بدهند و حتی حرفها و شوخی‌هایی با آن‌ها انجام بدهند که هیچ کس حتی تصور بر زبان راندن آن‌ها را در حضور این اشخاص از ذهنش عبور نمی دهد.

به خاطر این‌که استاد سخن هستند یادگیری و صحبت به زبان‌های خارجی که ایشان اصلاً با آنها آشنا نیستند، برایشان کاری ساده و لذتبخش است و به راحتی می توانند با یاد گرفتن چند کلمه معدود، با جرأت با افرادی از آن زبان شروع به برقراری ارتباط و محاوره و مکالمه نمایند. البته به طور کلی سرعت در فراگیری هر مطلبی و بخصوص زبان‌های متعدد از قابلیت‌های بالقوه ایشان است.

از نظر بدنی هم سریع و فرز و چالاک هستند و خصوصاً برای عبور از موانع و حصارها و دیوارها به خوبی از این قابلیت‌شان استفاده می کنند و به راحتی می توانند از مرزهای وجودی و حتی مرزهای فیزیکی اطرافشان عبور نموده و خودشان را به سرعت هر چه تمام‌تر به عمق مورد نظر در جایگاه مورد نظرشان برسانند.

بسیار خوش سفر هستند و در لحظه تصمیم می گیرند که کجا بروند و یا کی و یا چگونه بروند، آداب و رسوم و شرایط سفر را بسیار خوب بلد هستند و هر جا که می روند گویی که بارها آن‌جا را دیده اند و می شناسند. در زمان سفر، حال و احوال و شرایط فیزیکی و روحی بسیار خوبی داشته، گویی که در خانه خودشان در حال استراحت هستند و همه جای دنیا را مثل خانه خودشان امن و راحت می دانند.

هرمس‌ها توانایی این را دارند که مطالب و اتفاقات بی ربط به هم را با یک کانال موازی به هم ربط دهند، مثلا توانایی این را دارند که با عوض کردن و تغییر شعرها و سرودها، آهنگ‌ها و حتی موسیقی ها بعضاً آن‌ها را جالب و هیجان انگیز کنند و با دستکاری و تغییر هر چیزی آن را بهتر می کنند.
به راحتی می‌تواند چیزی را که در دست دیگری است تصاحب شوند. البته در امانت خیانت نمی کنند و اگر کسی چیزی را به رسم امانت در اختیارشان بگذارد و یا قرار باشد که ناقل و منتقل کننده چیزی به دیگران باشند آن را به نحو احسن انجام می دهند.

کودکی کهن الگوی مرد هرمس

کودک هرمس شاد و شوخ است و به راحتی با افراد مختلف ارتباط برقرار می‌کند. زیاد حرف می زنند و علاقه‌ی زیادی به گشت و گذار دارند. جنب‌و‌جوش زیادی دارند و قول‌های زیادی به دیگران می‌دهند که اغلب به آن‌ها عمل نمی‌کنند. گاهی این کودک با سیاست و دغل‌بازی بچه‌های دیگر را فریب می‌دهد.کودک هرمس هوش بالایی دارد و به راحتی در هر جمعی صحبت‌های جذابی می‌کند.

شخصیت مردان هرمس قبل از ازدواج

 

هرمس‌ها به خاطر مهارت در ارتباط و بیان جذاب سریع جنس مخالف را جذب می‌کند. شوخ طبعی و در لحظه بودن باعث جذابیت او می‌شود. در اغلب جمع‌هایی که هرمس باشد شادی و شور است. هرمس برای سفر همیشه آماده است و همین مساله او را برای بسیاری از دختران جذاب می‌کند. اغلب دخترانی که با هرمس رابطه دارند می‌گویند متوج نشده‌ایم چگونه آمد و چگونه رفت.

در بسیاری از موراد هرمس‌ها غیرقابل پیش‌بینی هستند و دست به کارهای عجیبی می‌زنند که طرف مقابل را شگفت‌زده می‌کنند. یکی از ویژگی‌های بسیاری از هرمس‌ها بی‌تعهدی آن‌ها در مورد رابطه است. گاهی هم‌زمان با چندین نفر رابطه دارند بدون این‌که طرف دیگر بفهمد و اگر طرف مقابلش بفهمد به گونه‌ای او را توجیه می‌کند که احتمالا طرف می‌پذیرد. هرمس‌ها چندان حمایت مالی یا حمایت عاطفی از طرف مقابل نمی‌کنند ولی بعضی از ویژگی‌های آن‌ها باعث می‌شود که طرف مقابل برای خود رویاهای زیادی در مورد رابطه بسازد.

شخصیت مردان هرمس بعد از ازدواج

هرمس چندان مرد بامسئولیتی نیست که بخواهد برای زن پشتیبان امنی باشد؛ مگر این که هرمس آرکی‌تایپ‌های دیگر را در خود تقویت کرده باشد.
هرمس‌ها شنونده‌های خوبی برای درددل‌های همسر نیستند و بیشتر خودشان حرف می‌زنندو کار خود را توجیه می‌کنند. در محل کار با خانم‌ها راحت هستند و هر چند این امر باعث نارضایتی همسر می‌شود ولی باز هم به کار خود ادامه می‌دهند. هرمس خیلی دیر زیر بار تعهد می‌رود و تصمیم به ازدواج می‌گیرد.

 

نقاط ضعف شخصیت هرمس خدای یونان

الف- بی‌برنامگی برای زندگی
ب- قول‌های بی‌دلیل
ج- اغراق در سخن

نقاط قوت هرمس

الف- قدرت مذاکره
ب- قدرت قانع کردن دیگران
ج- شاد بودن
د- ذهن خلاق

روش جذب شخصیت هرمس

هرمس‌ها مردان شوخ طبعی هستند که برای جذب آن‌ها باید شوخ طبعی‌اشان دیده شود. البته اگر هرمس هیچ محدودیتی نداشته باشد ممکن است در شوخی‌ها زیاده‌روی کند وشوخی را تبدیل به لوده‌گری کند.
هرمس‌ها به خاطر ضعف در برنامه ریزی بیشتر سمت مردان اهل برنامه و مخصوصا آپولوها گرایش پیدا می‌کنند. در نظر داشته باشید حرف‌ها و قرارهای هرمس را سبک سنگین کنید بعد اقدام کنید.

 

تحصیلات هرمس

هرمس‌ها در صورتی‌که بعدهای شخصیتی دیگر را نداشته باشند چندان تمایلی به رشته‌های ریاضی و تجربی ندارند. اما در رشته‌های انسانی مثل مدیریت بازرگانی، وکالت، فروش، جهانگردی و زبان بسیار موفق هستند.
در رشتهای هنری هم در تئاترها وفیلم‌های طنز و در نوشتن های تخیلی موفق هستند.

محل کار مردان هرمس

از آن‌جایی که هرمس‌ها در فن بیان و گفتن جملات فی‌البداهه مهارت دارند در مذاکرات قوی عمل می‌کنند. در محل کار هرمس افراد زیادی رفت وآمد دارند و شوخی و طنز فراوان است.
اگر فقط بعد هرمس در کسی فعال باشد نمی‌تواند مدیر قوی‌ای باشد ولی می‌تواند مسئول روابط عمومی خوبی باشد. هرمس‌ها خیلی سریع در محل کار با همه ارتباط برقرار می‌کنند و هر وقت به هر دلیلی حضور نداشته باشند همه متوجه عدم حضور آن‌ها می‌شوند.
هرمس در محل کار از توانمندی‌های خود بسیار سخن می‌گوید و گاهی ممکن است تعهدهای بیهوده‌ای هم برای دیگران بدهد که آن‌ها را به انجام نمی‌رساند.

هرمس مذاکره کننده ی باهوشی است که می توانند طرف را به خوبی قانع کند. یک فروشنده یا مذاکره کننده خوب ایده های مختلف را با هم ترکیب کرده و چیزی نو بوجود می آورد که این از قابلیتهای بالقوه این افراد است، او توانایی برقرای رابطه را در کمترین زمان ممکن دارد و به راحتی می تواند بر روی افراد تاثیر بگذارد و هر چیزی را به هر کسی بفروشد. از خرید و فروش و معامله بسیار لذت می برد، زیرا هر فردی که برای خرید به او مراجعه می کند، برایش همچون سرزمینی ناشناخته با خصوصیات و جزئیات خاص خود و منحصر به فرد است که با موفقیت در فروش به آن مشتری، او آن سرزمین را کشف کرده و کاملاً به آن آگاه می گردد.

کهن الگوی هرمس ویژگیهایی دارد که می تواند از او یک روان درمانگر خوب بسازد. حضور کهن الگوی هرمس در مردان موجب می شود بتوانند به شکلی اثرگذار با دیگران ارتباط برقرار کنند و به سادگی با دیگران دوست و صمیمی شوند. هرمسی ها سبک و ساده سفر می کنند. آنها برای آزادی فیزیکی و روانی خود ارزش زیادی قائل اند.

آنها معاملات و داد و ستد های عجیب و غریبی می کنند و می توانند به راحتی چیزی بی ارزش متعلق به خود را در نظر دیگران بسیار ارزشمند جلوه دهند و با کم ارزش تر جلوه دادن جنس طرف مقابل آن دو را حتی با منت با هم معاوضه نمایند و از این راه بسیار منتفع گردند. بسیار علاقه دارند که در هر حوزه ای یک شبه راه هزارساله را طی کنند و معتقدند که اگر بخواهند بر طبق روند و روال طبیعی، مسیر رسیدن به هدفی را طی کنند دیگران نیز با طی این روند، رشد خود را می کنند و ایشان همواره از دیگران در آن زمینه ها عقب هستند، پس بهتر است که میانبر بزنند.

دستورالعمل‌هایی برای مردان با آرکتایپ هرمس

الف- توجه بیشتری به قول و قرارهای خود بدهید
ب- دوستان آپولوی خود را بیشتر کنید و از آن‌ها هدف و برنامه‌ریزی یاد بگیرید
ج- کمی توجه بیشتر به عمق و مفهوم زندگی کند.
د- اگر کاری را نمی‌توانید انجام دهید بیهوده قولی برای انجام آن ندهید

مجتبی حکاک

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی :
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.