تست آرکتایپ ها

تست آرکی تایپ های زنانه
تست آرکی تایپ های زنان
تست آرکی تایپ های مردانه
تست آرکی تایپ های مردان

 

تست کهن الگوها به افراد کمک می کند تا خودشناسی کاملی از خود داشته باشند. تست آرکتایپ ها تغییرات ضمیر ناخودآگاه افراد را از زمان کودکی تا بزرگسالی ارزیابی می کند. تست شخصیت شناسی کهن الگوها به نحوی طراحی شده که افراد را در شرایط و موقعیت های مختلف در نظر می گیرد و از این طریق الگوی زندگی او را تشخیص می دهد.

آرکتایپ ها در این تست نمادهای اسطوره ای برگرفته از الهه های یونانی هستند. ارزیابی انرژی کهن الگوها یکی از روش های شخصیت شناسی است. اسطوره شناسی کهن الگوهای یونگ می تواند باعث رمزگشایی شخصیت افراد و یافتن مسیر زندگی آنها شود.

تست آرکتایپ ها می تواند علت بسیاری از انتخاب های افراد که خود فرد نسبت به آن آگاهی ندارد را کشف کند. از این جهت آشنایی با ضمیر ناخودآگاه به خودشناسی افراد کمک بسیاری می کند. اغلب مشکلات انسان در تعامل با دیگران ناشی از درک غلط آنها از روان خودشان است. در واقع افراد با شناخت ناخودآگاهشان می توانند کنترل بیشتری بر زندگی و رفتارها و هیجاناتشان داشته باشند. اگر به خودشناسی علاقه مند هستید و دنبال علل بسیاری از رفتارهای خود هستید تست کهن الگوها کمک شایانی به شما خواهد کرد.

 

تاریخچه آرکتایپ ها

نظریه آرکتایپهای شخصیتی بر اساس تئوریهای کارل گوستاو یونگ روانشناس و متفکر سوئیسی شکل گرفته است.

یونگ به دلیل فعالیت هایش در روانشناسی و نظریه هایی که تحت عنوان روانشناسی تحلیلی ارائه داد معروف است. یونگ و فروید از بنیان گذاران روانکاوی هستند. به عقیده یونگ آرکتایپ ، افکار غریزی و تمایل به رفتارهایی است که افراد بر اساس الگوهای از پیش تعیین شده انجام می دهند.

تست آرکتایپ ها

در کتاب شخصیت شناسی بر اساس آرکی تایپ ها بیان کرده ایم که: اصطلاح آرکی تایپ ریشه در یونان باستان دارد و از دو کلمه archein به معنای قدیمی یا اصلی و typos به معنای نوع یا الگو هست. به عقیده کارل گوستاو یونگ آرکی تایپ یا کهن الگو، الگوهای رفتاری است که در جوامع انسانی از دیرباز وجود داشته است و هر کدام از الگوهای رفتاری نمایان‌گر یک تیپ شخصیتی است.

براساس نظرات یونگ پانزده آرکی تایپ یا تیپ شخصیتی وجود دارد که هفت آرکی تایپ (آتنا، آرتمیس، دیمیتر، هرا، پرسفون، آفرودیت و هستیا) زنانه و هشت آرکی تایپ (آرس، آپولو، زئوس، هادس، دیونوسوس، پوزیدون، هرمس و هفاسیتوس) مردانه هستند.

هریک از این آرکی تایپ‌ها یا تیپ‌های شخصیتی ویژگی‌های رفتاری، توانمندی‌ها، استعدادها، علاقه‌مندی‌ها و سبک زندگی مختص به خود را دارند.
 از جمله ویژگی های خوب این نوع شخصیت شناسی این است که زنان و مردان را جداگانه بررسی می کند. در تست آرکی تایپ ها ۸ نوع آرکی تایپ یا کهن الگوی مردانه و ۷ نوع آرکی تایپ یا کهن الگوی زنانه بررسی می شود.

نام های دیگر تست کهن الگو ها

این تست به نام های زیر هم معروف است:

  • تست کهن الگوی اسطوره ای زنان
  • تست کهن الگوی اسطوره ای مردان
  • آزمون آرکتایپ ها
  • تست آرکتایپ یونگ

این آزمون شامل تست آرکی تایپ های زنانه و تست آرکی تایپ مردانه است.

برای انجام این تست شاید حدود ۲۰تا۳۰ دقیقه وقت نیاز دارید. سعی کنید هنگام انجام این تست آن چیزی که تاکنون بوده اید را جواب بدهید، نه آن چه دوست دارید باشید.

تست کهن الگو ها چه کمکی به ما می کند؟

به صورت خلاصه مزایای تست آرکی تایپ ها به شرح زیر می باشد:

الف- شناخت استعدادهای خود
ب- شناخت نقاط ضعف و نقاط قوت خود
ج- شناخت بیشتر زنان و مردان اطراف خود
د- یادگیری تکنیک های ارتباطی با هر تیپ شخصیتی خاص
ه- پذیرش این که افراد متفاوت هستند
و- استخدام افراد بهتر
ز- پیدا کردن کار مناسب خود
در موسسه ذهن موفق، کلاس شخصیت شناسی بر اساس آرکی تایپ ها از محبوبیت خاصی برخوردار است. به گونه ای که وقتی شخصی تست را انجام می دهد و سپس با توجه به آن خود و اطرافیان را می شناسد، آگاهی والایی به دست می آورد.

در زیر می توانید تست آنلاین آرکتایپ ها را انجام دهید:

تست آرکی تایپ های زنانه
تست آرکی تایپ های زنانه
تست آرکی تایپ های مردانه
تست آرکی تایپ های مردانه

 

 

 

 

تست آرکتایپ مردان

 

تست آرکتایپ زنان